2019 SMSt Archive

130 Contestants and 25 Teams from the region participated in the 2019 SMST!

2019 Winners

Individual Awards:

Overall Champion:

Apurva Varigonda

Individual Math Round:

​1st Place: Benjamin Wang

2nd Place: Anthony Wu

3rd Place: Dean Cardner

Individual Science Round:

1st Place: Allison Xu

2nd Place: Govind Velamoor

3rd Place: Myles de Szendeffy

7th Grade Honorable Mentions

Overall 1st: Rishabh Srinivas

Math 1st: Jacquelyn Song

Math 2nd: Lakshya Jain

Science 1st: Ian Thompson

Science 2nd: Ronin Banerjee

6th Grade Honorable Mentions

Overall 1st: Namitha Devulapalli

Math 1st: Ankita Varigonda

Math 2nd: Ryan Xia

Science 1st: Mihir Milind Kulkarni

Science 2nd: Samarth Bedre

Team Awards:

Overall Team Awards:

1st Place: Axis & Alloys

  • Dean Cardner

  • Eliot Davis

  • Lakshya Jain

  • Maria Kireyev

  • Samarth Sreenath

2nd Place: 4 Twers of Φre

  • Jake Blanchard

  • Caroline Forrest

  • Rachel Leitch

  • Matthew MacDonald

3rd Place: Ramen Numerals

  • Jessica Daniel

  • Grace Hu

  • Hannah Li

  • Sara Parulekar

  • Allison Xu

  • Elizabeth Xu

Design Challenge Awards:

1st Place: ÷ and Conquer

  • Sahithi Gollakota

  • Yashdeep Kalra

  • Akash Mishra

  • Sahyaditya Panchaksari

  • Ajay Raman

  • Aditya Shah

2nd Place: Qualters Hornets 1

  • Anisha Arabhavi

  • Jack Friedman

  • Jenna Iglehart

  • Claudia Petrucci

3rd Place: Sharon Eaglets

  • Katherine Chavez

  • Marena Chen

  • Alina Hou

  • Ray Luo

  • Judith Song

2019 Committee - Sharon High School

Advisors:

Dr. Thomas Gorsuch - Math Coordinator 

Ms. Emily Burke - Science Coordinator

Ms. Erinne Silver - Science Teacher (SMS)

Ms. Mary Sabelli - Science Teacher (SHS)

Tournament Director:

     Isabelle Xu

Officers:
Associate Director - Nivashini Suresh
Registration Lead - Elizabeth Song
Math Problem Leads - Shreyaa Raghavan & 
Gregory Zelevinsky

Science Problem Lead - Keya Girish
Design Challenge Leads - Raveena Ravi & Andrew Xu

Lab Demo Leads - Akshaya Ravikumar & Dinesh Sangadhi
Awards Lead - Ethan Lewis

Treasurers - Rahem Hamid & Andrew Kan

Website Lead - Julia Zelevinsky

Materials Lead - Mukil Rangaraman
    

Members & Volunteers

Kavya Anbarasu

Sasha Aranovich

Shravan Balaji

Briana Chen

Kathlin Chen

Kelly Chen

Max Chen

Nathan Chen

Matthew Coughlin

Aarushi Dabas

Andrea Danila

Amrik Eadara

Biana Fridberg

Juliana Goclowski

Amanda Martins

Deepti Murthy

Shreesh Nalatwad

Shraddha Parmar

Krishny Patidar

Preetish Paul

Deepika Pokala

Deepti Prabhakara

Siddhartha Pulukuri

Ryan Raikman

Tanvi Shah

Ritu Sreeram

Ritwik Srinivas

Cedric Sung

Venya Gupta

Jennifer He

Jinyi Hu

Nihar Iyengar

Shez Jakhro

Nikhil Kalakonnavar

Ben Kamenetsky

Zimmy Kang

Samid Khandaker

Eric Kim

Diana Li

Eddie Li

Steven Liao

Rhia Malhotra

Derick Toth

Thanh Tran

Mackenzie Veazey

Fiona Wu

Jason Xiong

Ashley Xu

Wenhao Yang

Aidan Yoon

Nathan Yoon

Julia Zhang

Zach Zhang

Tanya Zhou