2018 SMSt Archive

150 Contestants and 31 Teams from the region participated in the 2018 SMST!

2018 Winners

Individual Awards:

Overall Champion: Wenhao Yang

Individual Math Round:

​1st Place: Akshay Kumar

2nd Place: Arjun Rastogi

3rd Place: Deyan Kassev

Individual Science Round:

1st Place: Dean Cardner

2nd Place: Eddie Li

3rd Place: Samah Hamid

Team Awards:

7th Grade Honorable Mentions

Overall 1st: Anwita Revoori

Math 1st: Benjamin Wang

Math 2nd: Jason Li

Science 1st: Irene Herrmann

Science 2nd: Nibodh Jogam

6th Grade Honorable Mentions

Overall 1st: Vishal Nandakumar

Math 1st: Jacquelyn Song

Math 2nd: Shreyes Balaji

Science 1st: Maria Kireyev

Science 2nd: Anand Shah

Overall Team Awards:

1st Place: πOneers

  • Sharanya Dabas

  • Amrik Eadara

  • Nikhil Kalakonnavar

  • Shreesh Nalatwad

  • Sahaan Nandi

  • Vishnu Piratla

2nd Place: Bio Squad

  • Amelia Dasari

  • Sasha Aranovich

  • Deyan Kassev

  • Sidartha Pulukari

  • Cheryl Sung

  • Vanamali Vemparala

3rd Place: SMST Beta

  • Dean Cardner

  • Valerie Chung   

  • Alexander Gong

  • Apurva Varigonda

Design Challenge Awards:

1st Place: Walpole Fantstic Four

  • Sahithi Gollakota

  • Kalra Yashdeep

  • Sahya Panchakshari

  • Ajay Raman

2nd Place: Secret Office Society

  • Vignan Kamarthi

  • Lavan Premkumar

  • Leo Yang

  • Benjamin Costa     

  • Aditya Jaymohan

3rd Place: SMST Delta

  • Daniel Carson

  • Annika Amrhein

  • Maria Kireyev

  • Ishwar Ravi

Top Visiting Teams:

1st Place: Root Lake

  • Nipun Goel

  • Aadit Bhatia

  • Matthew Macdonald 

  • Rachel Leitch

  • Rutvik Parikh

2nd Place: Walpole Fab Five

  • Rishu Nevatia

  • Rishab Gupta

  • Arjav Akkole

  • Maanas Goel

  • Nibodh Jogam

2018 Committee - Sharon High School

Advisors:

     Dr. Jose Libano - Principal

     Dr. Thomas Gorsuch - Math Coordinator 

     Mrs. Emily Burke - Science Coordinator

     Ms. Erinne Wortham - Science Teacher (SMS)

Tournament Director:

     Indumathi Prakash - Founder

Officers:
Associate Director & Logistics Lead - Isabelle Xu
Associate Director & Design Challenge Lead - Nivashini Suresh
Registration Lead - Elizabeth Song
Math Problem Lead - Shreyaa Raghavan
Science Problem Lead - Keya Girish
Demo Lab Lead - Dinesh Sangadhi
Design Challenge Co-Lead - Andrew Xu
Design Challenge Co-Lead - Raveena Ravi
Materials Lead - Akshaya Ravikumar
Awards Lead - Ethan Lewis
    

Members:
Mikey Anchan
Chris Anchan
Kavya Anbarasu
Shravan Balaji
Sreya Bommaraju
John Cheung
Makaila Cheung
Aarushi Dabas
Marc Davanzo
Rahem Hamid
    

Nihar Iyengar
Andrew Kan
Diana Li
Deepti Murthy
Shraddha Parmer

Varsha Poreddy
Ryan Raikman
Mukil Rangaraman
Akhila Sangadi
Sribindu Sreepada

Haley Torres
Fiona Wu
Jeffrey Xiang
Jason Xiong
Nathan Yoon
Julia Zelevinsky
Gregory Zelevinsky
Lily Zhou
Ari Zlota